Ablo Group

Na zlecenie generalnego wykonawcy firmy DOMBUD S.A firma ABLO Group sp. z o. o. wykonała prace instalacyjne w zakresie technologii scenicznej i akustyki wnętrza dla Centrum Kulturalnego i Edukacyjnego w Czerwionce- Leszczynach.

 

Zakres prac w ramach technologii scenicznej obejmował konfigurację oraz instalację dla sali widowiskowej następujących systemów:

  • elektroakustycznego,
  • inspicjenta,
  • oświetlenia estradowego,
  • mechaniki estradowej.

Ponadto wykonano konfigurację i instalację systemów multimedialnych dla 3 sal konferencyjnych i Sali baletowej.

 

       Technologia sceniczna dla CKiE 01m     Technologia sceniczna dla CKiE 02m      Technologia sceniczna dla CKiE 16m      Technologia sceniczna dla CKiE 20m

 

System elektroakustyczny będący elementem technologii sceny oparty jest o 64-kanałową konsoletę foniczną (Yamaha CL3) działającą jako konsoleta FOH, ale mogącą również pełnić rolę konsolety monitorowej. Sygnały analogowe z estrady przesyłane są do przetworników AC umieszczonych w szafie sprzętowej, a następnie transmitowane do konsolety za pomocą cyfrowego formatu DANTE. Konsoleta foniczna połączona jest za pomocą przewodu ethernet z komputerem PC. Umożliwia to wielośladową rejestrację sygnału bez użycia dodatkowych urządzeń peryferyjnych.

System wyposażono również w profesjonalny cyfrowy odtwarzacz plików audio Pioneer MEP-7000 umożliwiający odtwarzanie dźwięków między innymi z płyt CD, DVD-ROM czy kart SD.

 

                                                               Technologia sceniczna dla CKiE 03m      Technologia sceniczna dla CKiE 05m 

 

Nagłośnienie widowni zostało zrealizowane w oparciu o pasywny system firmy Electro-Voice.
W skład systemu wchodzą 3 grona główne:

 • lewy, centralny i prawy - podwieszone na granicy estrady z widownią,
 • zestaw pomocniczy typu front fill umieszczony na brzegu estrady,
 • zestaw subwooferów umieszczonych w zagłębieniach pod płytą sceny.

Ponadto możliwe jest podłączenie urządzeń głośnikowych efektowych, dla których przewidziano przyłącza głośnikowe zamontowane na barierce kładki technicznej na tyle widowni. System zapewnia nagłośnienie widowni w zakresie częstotliwości od 40 Hz do 16 kHz z nierównomiernością w zakresie pasm oktawowych ≤ +/- 3 dB. Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego dla dźwięku bezpośredniego ≥110 dB z nierównomiernością ≤ +/- 3 dB obejmuje 95 % powierzchni widowni.

Dodatkowo firma ABLO Group wyposażyła obiekt w szereg akcesoriów niezbędnych do realizacji imprez takich jak: mikrofony, statywy, okablowanie ruchome, przedłużacze, separatory foniczne, czy skrzynie transportowe tym samym dostarczając kompletne i kompleksowe narzędzia do realizacji różnorodnych imprez.

 

Technologia sceniczna obiektu umożliwia kompletną realizację celów programowych CKiE takich jak:

 • obsługę wydarzeń artystycznych (koncerty, pokazy, przedstawienia teatralne),
 • realizację dźwięku za pomocą konsolety FOH,
 • realizację odsłuchów na estradzie,
 • bezprzewodową transmisję 8 kanałów mikrofonowych,
 • realizację światła za pomocą dedykowanej konsolety oświetleniowej,
 • komunikację dwukierunkową oraz nadawanie komunikatów przy pomocy systemu interkomowego.

 

                                                                Technologia sceniczna dla CKiE 11m      Technologia sceniczna dla CKiE 06m 

 

Na sali baletowej zainstalowano system multimedialny na potrzeby zajęć fitness oraz innych działań statutowych CKiE. Wszystkie urządzenia audio oraz wideo zintegrowano w jednej przenośnej szafie sprzętowej wyposażonej w wieloformatowe złącze umożliwiające podłączenie całego systemu za pomocą jednej wtyczki.

System audiowizualny został zoptymalizowany pod kątem osiągnięcia maksymalnej jakości obrazu oraz odpowiedniej zrozumiałości mowy przy jednoczesnej prostocie obsługi.

 

                                                                Technologia sceniczna dla CKiE 17m      Technologia sceniczna dla CKiE 18m 

 

Firma ABLO Group była odpowiedzialna również za montaż i uruchomienie systemu oświetlenia estradowego na sali widowiskowej.


Technologia sceniczna obejmowała w tym zakresie zainstalowanie systemu składającego się z oświetlenia konwencjonalnego oraz inteligentnego. Całość sterowana jest za pomocą konsolety oświetleniowej, poprzez protokół DMX 512. Konsoleta umożliwia obsługę aparatów oświetleniowych przy pomocy przypisanych obwodów oraz zdefiniowanych przez użytkownika palet koloru, pozycji, efektów, grup urządzeń oraz playbacków. Dzięki temu urządzenie umożliwia realizację wydarzeń na żywo lub z zapisanych kolejek CUE, z możliwością ich korekty w trakcie odtwarzania.

Oświetlenie konwencjonalne składa się z reflektorów żarowych i regulatorów napięcia. Zainstalowano reflektory 1kW oraz 2kW z płasko-wypukłą soczewką. Regulacja kąta wiązki światła jest możliwa dzięki zamontowanym klapom osłonowym korygującym plamę świetlną. Zainstalowano również reflektory profilowe do montażu na kładce oświetleniowej oraz w obrębie estrady. Kolor wiązki światła reflektorów żarowych można zmieniać poprzez zakładanie filtrów koloryzujących lub korygujących.

Oświetlenie inteligentne zbudowane zostało w oparciu o reflektory ruchome, reflektory LED typu wash oraz lampę stroboskopową. Dopełnieniem jest maszyna do wytwarzania dymu lekkiego.

 

                                           Technologia sceniczna dla CKiE 04m     Technologia sceniczna dla CKiE 09m      Technologia sceniczna dla CKiE 07m 

 

Kolejnym elementem technologii scenicznej zainstalowanym przez ABLO Group jest system inspicjenta. Składa się on z systemu:

 • komunikacji interkomowej,
 • nasłuchu widowni,
 • nagłośnienia informacyjnego oraz transparentów z napisem „CISZA”.

 

Sercem systemu interkomowego jest cyfrowa matryca interkomowa. Konfiguracji matrycy można dokonać z poziomu komputera PC podłączonego za pomocą interfejsu RS-232, Ethernet bądź USB.

Zainstalowany system interkomowy umożliwia:

 • konfigurację połączeń oraz adresów poprzez zewnętrzny komputer,
 • konfigurowanie pulpitów użytkowników z wyświetlaczami alfanumerycznymi oraz możliwość opisania adresów,
 • wielostrefowe rozgłaszanie komunikatów w pomieszczeniach z pulpitów interkomowych z funkcją priorytetu,
 • włączenie nasłuchu akcji scenicznej wraz z regulacją poziomu sygnału w strefach rozgłoszeniowych,
 • komunikację dwukierunkową w trybie full-duplex poprzez przewodowe pulpity interkomowe.

 

Dopełnieniem technologii scenicznej jest górna mechanika w całości napędzana poprzez silniki elektryczne składająca się z:

 • kurtyny,
 • 3 sztankietów głośnikowych dla głównych klastrów głośnikowych,
 • 3 mostów oświetleniowych z doprowadzonym zasileniem przy pomocy pasów kablowych: portalowy, horyzontowy, kontrowy,
 • 3 sztankietów dekoracyjnych w tym sztankiet horyzontowy.

Całość napędów mechaniki górnej sterowna jest z kasety sterowniczej umieszczonej na estradzie.

 

                                           Technologia sceniczna dla CKiE 12m     Technologia sceniczna dla CKiE 08m      Technologia sceniczna dla CKiE 10m 

 

Elementem niezbędnym w każdym obiekcie widowiskowym jest akustyka wnętrza. ABLO Group sp. z o. o. wykonała adaptacje akustyczną dla następujących pomieszczeń Centrum Kulturalnego i Edukacyjnego w Czerwionce- Leszczynach:

 • Widowni sali widowiskowej,
 • Estrady sali widowiskowej,
 • Kabiny realizatorów dźwięku i światła,
 • Sali baletowej.

Zastosowane rozwiązania bazowały na panelach akustycznych: Wave Acoustics UP1 i UP2 oraz Wave Acoustics UP3WB realizujących pochłanianie dźwięku w zakresie małych częstotliwości oraz na panelach Ecophon
w kolorach specjalnie dobranych i wykonanych pod kątem realizacji powyższej inwestycji realizujących pochłanianie dźwięku w zakresie średnich i wielkich częstotliwości.


Wykorzystane rozwiązania pozwoliły na osiągnięcie założonych parametrów akustycznych pomieszczeń.

 

Co o obiekcie sądzi Anna Maria Jopek?