Miejska Szkoła Artystyczna

Sala koncertowa, adaptacja akustyczna
Powrót

Zakres prac

Wprowadzenie

Sala wielofunkcyjna przystosowana do koncertów nagłaśnianych oraz pełniąca funkcję kina. Dzięki zastosowaniu Systemu Wsparcia Akustyki w pomieszczeniu tym można stworzyć także warunki idealne do koncertów akustycznych.

Adaptacja akustyczna

Ustroje akustyczne

  • Dyfuzor znajdujący się na tylnej ścianie estrady, który można zasłonić kurtyną akustyczną
  • Okładziny na ścianach są po części odbijające – głównie w dolnej części – w dużej zaś części stanowią perforowane panele akustyczne pochłaniające dźwięk, strojone na częstotliwości wykryte podczas pomiarów akustycznych
  • Na tylnej ścianie i przednich ścianach portalowych zainstalowano układ będący połączeniem szerokopasmowego panelu pochłaniającego z dyfuzorem akustycznym

Wszystkie ustroje i panele akustyczne wykonane zostały przez nas idealnie wpasowując się w projekt sali i wymagania techniczne.

Podwieszany sufit

Sufit wykonany jest z 3 warstw płyt gipsowo-kartonowych, stanowi twardą powierzchnię, całkowicie odbijającą dźwięk, a ukształtowanie jego elementów w odpowiedni sposób kieruje odbicia dźwięku z estrady w stronę widowni.

Elektroakustyka

System wsparcia akustyki

Ze względu na wprowadzenie do sali dużej chłonności akustycznej zastosowano System Wsparcia Akustyki Yamaha AFC3. Umożliwia on wspomaganie wczesnych odbić i wydłużanie czasu pogłosu, dzięki czemu sala została przystosowana do organizacji koncertów akustycznych.

System nagłośnieniowy sali

W sali zamontowane zostało nagłośnienie firmy Kling & Freitag. Jako system główny wykorzystano system liniowy Sequenza wspomagany niskotonowymi urządzeniami głośnikowymi z serii Nomos (w konfiguracji kardioidalnej). Aby wyrównać pokrycie sali dźwiękiem użyto urządzeń głośnikowych z serii Gravis, które posłużyły do dogłośnienia balkonów oraz przednich rzędów widowni. Wszystkie urządzenia są zasilane przez końcówki mocy Lab Gruppen z serii D oraz IPD.

Do obsługi całego systemu nagłośnienia wybrano konsolę Yamaha CL3 wraz ze stageboxem cyfrowym Yamaha Rio z protokołem sieciowym Dante.

Nagłośnienie kinowe

W sali zamontowano dodatkowe nagłośnienie służące do obsługi seansów filmowych. Jako system surround na ścianach bocznych widowni wykorzystano urządzenia głośnikowe marki JBL. Nagłośnienie kinowe zostało jednocześnie zintegrowane z systemem AFC, aby umożliwić pełną dwufunkcyjność systemu.

Komunikacja

Obiekt wyposażono w podstawowy system inspicjenta oparty na urządzeniach firmy Yamaha. Dzięki zastosowaniu mikrofonów podwieszonych na stałe nad sceną umożliwia on nasłuch akcji scenicznej w garderobach. Możliwa jest także komunikacja zwrotna na scenę poprzez urządzenia głośnikowe naścienne Yamaha VS6.

Zakres prac

• akustyka wnętrz
• elektroakustyka
• system wsparcia akustyki
• system inspicjenta

Lokalizacja

Mińsk Mazowiecki

Data realizacji

2017r.

Klient

AWACO Project Sp. z o.o.